Valašská krajina
Dřevo z vyklučených lesů se používalo na stavbu valašských dřevěnic, které dodnes stojí v horách, některé jsou ještě stále trvale obývané. Chalupy byly obklopeny sady a malými políčky. Velké stromy chránily chalupy před bleskem, dávaly stín, dřevo, med i krmení pro dobytek v době nouze. Velkou roli v životě lidí žijících na samotách hrála víra. Svědčí o tom množství kapliček a křížů v krajině.
Velké Karlovice jsou typickou valašskou obcí. Najdete tu ještě zachovalé pastviny s menšími stády ovcí, najdete stavení v horách, kde se ještě dodnes hospodaří. Objevíte stromy, které znají staré příběhy, kapličky a kříže vyprávějící o starostech a radostech lidí, kteří zde žili. Objevíte své Valašsko, najdete si svá místa v krajině. Tyto řádky by mohly být Vašim pomocníkem v pátrání po minulosti a současnosti krajiny v okolí Velkých Karlovic.
Valašská krajina lidem nikdy nedala nic zadarmo. Těžká celodenní práce, tvrdé podmínky, nepříznivá ekonomická situace, změna životního stylu, to vše nutí mladé lidi opouštět tradiční způsob obživy. Pomalu se upouští od kosení luk, stáda ovci se zmenšuji, je jednodušší znovu vysadit les. Bude valašská krajina ještě za deset či dvacet let stále tak krásná nebo jí pohltí strohá temnota člověkem vysazených smrkových lesů? Tento průvodce vznikl jako doprovodný materiál k výstavě Velké Karlovice - lidé a krajina. Jeho cílem není podrobně Vás informovat o všem, co můžete ve Velkých Karlovicích najít. Je drobným upozorněním na věci, které nás (často nepovšimnuty) obklopuji. Je malým zamyšlením nad minulostí, přítomností a budoucností Velkých Karlovic a valašské krajiny. Snad Vám alespoň trochu přiblíží život místních lidí a krajinu, která se díky nim utvořila.
Autor: Kateřina Kočí
Foto: Zdeněk Hartinger
Datum poslední aktualizace: 10. 2. 2021 12:16