Obec Velké Karlovice
Obec
Velké
Karlovice

Příroda, architektura, umění

Fauna

Velké Karlovice, chladná úzká údolí (valašsky tísňavy) vedle prosluněných strání, zbytky kdysi pyšných hlubokých hvozdů vedle Valachy vytvořených drobných pastvin, luk či sadů, dnes zarůstajících. Přece jenom máme štěstí a ještě dnes můžeme vidět odlesk zašlých časů, kdy na území jedné (či jedinné) obce vedle sebe doslova přežíval člověk, zvířata z původní divočiny nebo naopak ta, která přišla spolu s šetrně hospodařícím člověkem. Ne, že by snad chtěl šetrně hospodařit, ale ve zdejším drsném prostředí to ani nijak nešlo. Ve stručnosti zde uveďme příklady druhů, které v republice kromě Velkých Karlovic a blízkého okolí najdete málokde.

Fauna

Karlovské fojtsví

V údolí Bzovém se dochovala roubená stavba fojství, pocházející z 18. století. Patrová budova s pavlačí, do obdélníku obestavěný dvůr hospodářskými staveními, obrovskou lípou a potokem v krásném prostředí. Nepřesná kopie fojtství je v rožnovském skansenu. Natáčel se zde film Stíny horkého léta.

Karlovské fojtství

Karlovský kostel

Nad dveřmi, při vstupu do kostela, stojí: "Léta páně 1754 dne 21. srpna rozweselil gsem se w těch wěcech, které gsou powěděny mně: do domu Páně pugdeme. Žalm 121".

Karlovský kostel

Kříže a kapličky

Jistě nejvýznamnější církevní stavbou Karlovic je dřevěný kostel Panny Marie Sněžné, vystavený na půdorysu ve tvaru řeckého kříže. Další zajímavá památka, židovský hřbitov, se nachází u silnice na Soláň. Kromě těchto dvou památek je možno v Karlovicích a okolí nalézt množství menších, ale neméně zajímavých staveb jako jsou kříže, boží muka nebo kapličky. Ty vyrůstaly v krajině na památku šťastných i nešťastných událostí, jako projev díků za odvrácení neštěstí, epidemií, za uzdravení nebo k uctění mrtvých.

Kaplička na Štrčkové

Proměny krajiny

Zatímco jiné krajiny naší republiky počítají svou historii na tisíce let, krajina Valašska si vystačí se staletími. Malebná krajina spojující vysoké kopce s hlubokými údolími, byla až do první poloviny 14. století těžko proniknutelným jedlobukovým pralesem, který tvořil nejednoznačnou hranici mezi Českým a Uherským královstvím.

Příroda

Příroda

Voňavé louky pestrých barev. Voňavé valašské léto provázené bečením ovcí a hlasy zvonců. Krajina tvořená lidmi. Když přišli první obyvatelé na Valašsko, našli zde hluboké hvozdy. Stromy použili na stavbu chalup a hospodářských stavení. Na vykácených plochách vznikly louky a pastviny; hlavní zdroj obživy v tomto drsném kraji. Po celá staletí lidé znovu a znovu vyháněli ovce a krávy na pastviny, kosili louky a zbavovali je náletů dřevin. Udržovali tak ráz valašské krajiny. Ještě ji tu máme. Ale víme také že luk a pastvin ubývá, zarůstají křovinami a náletem, často jsou osazovány smrkem.

Louka

Rozhledna

Výstavba rozhledny o šestibokém půdorysu na železobetonových základech trvala deset měsíců. Nosné sloupy jsou ze smrkové kulatiny. Věž rozhledny se směrem k vrcholu zužuje do jehlanového tvaru, jehož střechu pokrývá štípaný šindel.

Rozhledna Miloňová

Umění a tradice

Velké Karlovice bývají označovány za obec lidových umělců a řemeslníků. Známé jsou svými písněmi, tanci, pověstmi či příslovími. Z karlovické lidové slovesnosti čerpali mnozí spisovatelé, Marie Podešvová nebo Petr a Jiří Křenkovi.

Holubičky

Valašská krajina

Valašskou krajinu utvářeli lidé. Usadili se v horách a začali využívat přírodu ke své obživě.Vyklučili lesy, založili pastviny a vypustili na ně ovce, které jim poskytovaly mléko, maso a vlnu. Pro valašsko tak vznikla charakteristická mozaika lesů, luk a pastvin a v nich roztroušených usedlostí.

Valašská krajina 1

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Volně ke stažení:

Valašsko Horní Vsacko

Valašsko Horní Vsacko

Valašsko Beskydy Card

Valašsko Beskydy Card

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
2
2
3
2
4
2
5
4
6
7
7
5
8
5
9
5
10
5
11
5
12
5
13
6
14
5
15
5
16
5
17
5
18
5
19
5
20
7
21
5
22
5
23
5
24
5
25
6
26
5
27
6
28
5
29
4
30
4
31
4
1
6
2
5
3
4
4
4

VHV a MASVHV


Valašsko Horní Vsacko


MAS VHV

 

Fotogalerie

Náhodná fotogalerie

ZŠ Velké Karlovice

 

Základní škola Velké Karlovice

ZŠ VELKÉ Karlovice

MŠ Velké Karlovice

 

Mateřská škola Velké Karlovice

MŠ Velké Karlovice